Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

Agłona

Agłona

Agłona

Agłona jest to niewielka miejscowość na Łotwie słynąca z bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i cudownego obrazu Matki Boskiej Agłońskiej. To właśnie tutaj ciągną rzesze wiernych, aby się pomodlić i oddać cześć Matce Bożej. Agłona jest nazywana Częstochową łotewską.

Pierwszy kościół jeszcze drewniany wybudowano 1699 roku, kiedy to Justyna Szostawicka, żona skarbnika witebskiego ściągnęła tu dominikanów. Opłaciła budowę całego kościoła i kompleksu klasztornego i przekazała go dominikanom na wieczne użytkowanie. Po pożarze w 1766 roku wybudowano nowy, już murowany kościół.

Agłona
Agłona

Obecna bazylika to barokowa budowla z dwiema wieżami o wysokości 56 metrów. O ile z zewnątrz nie wygląda na bogato wyposażoną, to w środku zachwyca swym przepychem. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej słynący cudami. Według legendy uratował miasteczko od zarazy.

Na obrazie jest Matka Boża, która w lewej dłoni trzyma gałązkę czerwonych różyczek. Już od pierwszych wieków chrześcijanie porównywali męczeństwo do róży, a z czasem odnosili różę do Króla męczenników – Chrystusa. Przeważnie w średniowieczu róża symbolizowała mękę Jezusa. W pięciu płatkach róży niektórzy Ojcowie Kościoła dopatrują się pięciu ran Chrystusa, w czerwonym kolorze – Jego cierpienia, a w woni róży – chwały zmartwychwstania.

Dzieciątko Jezus na obrazie opiera na kolanach Pismo Święte. Jezus trzyma Biblię przodem do siebie. Na odwrotnej stronie widać pieczęć i litery IHS. Monogram IHS to skrót trzech łacińskich słów: Iesus Hominum salvator, Jezus Zbawiciel Ludzi. Na dole pod Biblią są trzy gwoździe, które symbolizują cierpienie Chrystusa. Na złotym tle obrazu u góry widoczny jest napis będący skrótem łacińskich imion Jezusa i Maryi.

Przed bazyliką rozciąga się ogromny plac, który może pomieścić do pół miliona wiernych. Wokół placu znajduje się Droga Krzyżowa. W pobliżu bazyliki jest źródełko, o którym się mówi, że jego woda posiada właściwości uzdrawiające.

Agłona
Agłona