Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

Druskienniki

Druskienniki

Druskienniki

 

Druskienniki – jest to najbardziej znane uzdrowisko na Litwie. Sama nazwa miejscowości pochodzi od litewskiego słowa „druska” (po polsku „sól”). Osada, w której z dawien dawna tryskały źródła z solami mineralnymi jest znana od dawna. Na terenie obecnego miasta podczas wykopalisk archeologicznych natrafiono na znaleziska z epoki mezolitu. Już na początku XIII w. podczas walk Litwinów z zakonem krzyżackim u zbiegu Niemna i Rotniczanki stał zamek obronny.

Druskienniki
Druskienniki

W 1789 r. Druskiennikami zainteresowali się posłowie na sejm grodzieński. Przez nich zachęcony odwiedził miejscowość król Polski i Litwy Stanisław August Poniatowski. Około 1890 r. dekretem królewskim lekarz nadworny rozpoczął badanie właściwości wód leczniczych.

W 1835 r. Druskienniki stały się uzdrowiskiem. Profesor Uniwersytetu Wileńskiego I. Fonberg opublikował dane badań składu chemicznego wody ze źródeł mineralnych.

W 1838 r. zbudowano lecznicę z 14 kąpielami borowinowymi. Pod koniec XIX w. Druskienniki były słynne nie tylko w imperium rosyjskim, ale też za jego granicami.

W okresie radzieckim infrastruktura uzdrowiska została przystosowana do masowego przyjęcia kuracjuszy. Było czynnych 10 sanatoriów.

Druskienniki Aquapark
Druskienniki Aquapark

Dziś uzdrowisko jest znane na całym świecie.

Można tu nie tylko zachwycać się czystym powietrzem, i niepowtarzalnym mikroklimatem, ale także aktywnie spędzić czas. Pójść do Aquaparku lub „Snow areny”.

Są tu też ciekawe muzea. Muzeum Cziurlionisa (litewski kompozytor i malarz, który tutaj mieszkał). W sezonie letnim odbywają się koncerty muzyki fortepianowej.

Niedaleko od Druskiennik znajduje się park Grutas. To właśnie do niego z całej Litwy zostały przywiezione zdemontowane w 1989 roku pomniki poradzieckie.

Muzeum lasu „Girios aidas” Muzeum powstało w 1971 roku. Tu państwo znajdziecie mnóstwo informacji o florze i faunie na Litwie. Można też popłynąć Niemnem w kierunku Liszkiawy. Tu się znajduje wzgórze zamkowe i można zwiedzić dawny klasztor dominikański.

Druskienniki Park
Druskienniki Park