Kaziuki
Kiermasz Kaziukowy, to pełny werwy i barw bazar nazywany też po prostu Kaziukami. Odbywa się, co roku na początku marca już od ponad 400 lat. W dniach kiermaszu na całej niemal stołecznej starówce handluje się wyrobami rzemieślniczymi z drewna, metalu, ceramiki oraz wszystkim, co stworzyła fantazja ludzka. Mistrzowie litewscy sprzedają tu różne cudeńka, stworzone zdolnymi rękami. Głębokie tradycje wyniesione z domu rodzinnego, przekazywane od dziada pradziada.
Koniecznym zakupem są obwarzanki i pierniki w kształcie serca kaziukowego, które, jak twierdzą starzy wilnianie, przynoszą szczęście i powodzenie. Oczywiście należy też spróbować blinów, wędlin litewskich i chleba, który jest tu sprzedawany wprost z pieca litewskich gospodyń. Ważnym elementem jarmarku jest oczywiście muzyka ludowa dobiegająca uszu przechodniów ze wszystkich stron. A jakież Kaziuki bez palm wileńskich. Tradycja wicia palm wileńskich liczy, co najmniej półtora stulecia. Z upływem czasu zmieniały się kształty i kolory palm, ale zawsze były i będą jednym z symboli Wileńszczyzny. Zapraszamy do przeżycia niezapomnianych chwil, nabycia oryginalnej pamiątki, która będzie cieszyła Wasze oko przez długie lata.
Podczas Jarmarku ma miejsce również prezentacja tradycyjnych rzemiosł ludowych, zwiedzający mogą nie tylko oglądać prace rzemieślników, ale też sprawdzić swoje zdolności w urządzonych na miejscu warsztatach. Przyozdobić się „koralami” z obwarzanków – to wręcz obowiązek