Szlak Św. Jakuba

Szlak Św. Jakuba

Droga jest długa,

Idźmy razem

Droga jest trudna,

Pomagajmy sobie nawzajem

Droga jest pełna radości,

Dzielmy się nią

Idź naprzód przy każdej pogodzie,

Zboże dojrzewa w słońcu i w deszczu.


Zapraszamy na szlak św. Jakuba na Litwie, Camino Lituano


Camino Lituano-to szlak św.Jakuba ciągnący się przez całą Litwę, rozpoczyna się od Żagare do Lazdijai (granica z Polską). W północnej części Litwy szlak łączy się z Camino Latvia, na południu łączy się z Camino Polaco. Szlak jest podzielony na 20 etapów (odcinków) po 22-30 km dziennie, aby przejśćcały szlak potrzeba 20 dni, ale można iść i częściami po jednym lub dwa odcinki.W 2009 roku członek Europarlamentu Laima Liucija Andrikienie dolączyła się do grupy swoich współpracowników z Europarlamentu przyjaciół szlaku św.Jakuba. Właśnie ona zaczęła propagować na Litwie szlak św.Jakuba. W 2012 roku została wydana książka „Światło drogi św.Jakuba”, książka została wydana w języku litewskim i angielskim. Właśnie wtedy zaczęto się zastanawiać nad tym, aby wydłużyć tę drogę na szlak na Litwie. Patronem tego projektu został arcybiskup Gintaras Gruszas.

Szlak 1 Ezere - Sowietsk

1 - 2 dniowe


Szlak 2 Augstkalne - Puńsk

1 dniowa

Szlak 3 Eleja - Ogrodniki

1 - 2 dniowe


Szlak 5 pierścień św.Jakuba

1 dniowa

Szlak 4 Skaistkalne - Ogrodniki

1 - 2 dniowe

W 2013 roku w czerwcu z inicjatywy Laimy Andrikienie był zrealizowany pierwszy rajd rowerowy szlakiem św. Jakuba na Litwie. Start był w Puńsku, finisz w Wilnie. Koniec rajdu zbiegł się z początkiem międzynarodowej konferencji: „Wartości i polityka.Korzenie chrześcijańskiej Europy. Camino de Santiago – pierwszy szlak kulturowy Europy i jego znaczenie w postmodernistycznej Europie” W konferencji wziął udział autor deklartacji Santaigo de Compostela Marcelino Oreja y Aquire, także członkowie Europarlamentu, członkowie sejmu litewskiego. W 2014, 2015 i 2016 roku były zorganizowane pielgrzymkowe rajdy szlakiem św.Jakuba na Litwie. W 2016 roku Litwa została przyjęta do Fundacji szlaku św. Jakuba. Na liście szlaku znalazły się 32 świątynie. Szlak został oznaczony ceramicznymi muszlami na budynkach i metalowymi na ziemi. W 2019 roku te muszle znalazły się w Wilnie.

Wyruszając na szlak można nabyć paszport pielgrzyma i w wyznaczonych punktach szlaku wbić pieczątkę. Na szlaku można też się zatrzymać w domach pielgrzyma, tu przenocować i się posilić. Paszport pielgrzyma można nabyć w kościele św.Filipa i Jakuba w Wilnie, w centrum informacji turystycznej w Alytusie, Joniszkis, Kelme, w hotelu „Monte Pacis”, który się znajduje w Pożajściu (Kowno), w hotelu” Smilga” w Kiejdanach, na kempingu „Saules naktys” w Gutaucziai. Cena paszportu 2 eur, cena noclegu w domach pielgrzyma waha się od 8 do 15 eur za nocleg. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.svjokubokelias.lt i www.caminolituano.lt , relacje pątników ze szlaku św.Jakuba na Litwie Camino Litauano Network


Pobierz prezetację w PDF

Zainteresowany? Wyślij zapytanie!