Park Gauja
Park Narodowy Gauja (łot. Gaujas nacionālais parks) – najstarszy park narodowy na Łotwie, rozciągający się na powierzchni niespełna 920 km² i największy park narodowy w krajach bałtyckich[1].
Narodowy park Gauja założony w 1973 roku. Jego obszar 91745 ha. Swoją nazwę zawdzięcza rzece, która między miejscowościami Valmiera i Sigulda tworzy malowniczą dolinę. Blisko połowy całego rezerwatu zajmują lasy. Według inwentaryzacji przeprowadzonej przez administrację parku na jego terenie znajduje się około 430 gatunków grzybów i nieco więcej gatunków roślin, 150 gatunków ptaków, 40 gatunków ryb i 50 różnych gatunków ssaków, które przebywają na terenie parku stale lub czasowo. Na terenie parku znajduje się kilkaset zabytkowych budowli i pomników kultury. Wzgórza zamkowe, średniowiekowe twierdze, kościoły, stare młyny, okazałe dwory i rezydencje magnackie.
Głównym ośrodkiem parku jest Sigulda. Na terenie miasta jest mnóstwo drewnianych domów. Na jednym ze wzgórz można zwiedzić XIX w. pałacyk oraz znajdujące się w jego sąsiedztwie ruiny średniowiecznego zamku. Na jego wierzy znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama miasta.
Innym miastem znajdującym się na terenie parku jest Cesis. Znajduje się tutaj średniowieczny zamek (muzeum historyczne) oraz monumentalny kościół św. Jana.Park Gauja
Część krajobrazowa parku stanowi tereny turystyczne przystosowane do wypoczynku, zabawy i edukacji. Atrakcje parku przyciągają turystów przez cały rok. Zimą na stokach doliny funkcjonują wyciągi narciarskie obsługujące liczne trasy narciarskie.