Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

Rambinas i Łopaicziai

Rambinas

1 lub 2 dni

 

Rambinas (Rambynas lit.)

Jest to miejsce kultu pogańskiego owiane legendami i podaniami ludowymi.

Według legendy pewien młynarz zbezcześcił święty kamień, dlatego bóg Perkunas

trzykrotnie uderzył w Rambinas i utoplił w falach Niemna. Później ludzie urządzili tu miejsce, gdzie jest palony święty ogień. W 2011 roku to miejsce zostało odnowione.

Tutaj chorzy przychodzili, aby dotknąć kamienia i odejść uzdrowionym, narzeczeni przychodzą aby prosić o udane małżeństwo, matki proszą o zdrowie dla nowonarodzonych dzieci. Tam gdzie ludzki rozum nie mógł pomóc ludzie szli do kamieni. Są podania, że tu na tym miejscu w 1276 roku stał zamek Ramige zniszczony przez krzyżaków. Cz.Kudaba pisze: „To jest Olimp litewskich pogańskich bogów”.

Z góry Rambinas rozciąga się wspaniały widok na Tylże i Ragaine (dziś te miasta znajdują się na terenie obwodu kaliningradzkiego i dziś się nazywają Sowietsk i Nieman. Kiedyś na tym wzgórzu znajdował się kamień ofiarny. Jak mówią Litwini, że Rambinas będzie świętym miejscem dopóki na świecie będzie żył chociaż jeden Litwin. Wierzą, że bogini Laima mieszka na tym wzgórzu, chociaż dzisiaj już nikt nie słyszy jej głosu, nie wzywa ona ludzi, gdy grozi niebezpieczeństwo. Litwini do dziś tak mówią” Z Laimą zwyciężę”. Litwini od dawna czcili węże, pewnie dlatego na górze Rambinas i u jej podnóża i dzisiaj gdy przygrzeje słońce, węże wygrzewają się w jego promieniach.

[ngg src=”galleries” ids=”8″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

 

Łopaicziai

Łopaicziai – największe na Litwie miejsce kultu pogańskiego  pod otwartym niebem. Możliwe, że tu kiedyś stał zamek żmudzkiego księcia Wikinta. Tu był ranny Mendog. Miejsce, w którym na płaskiej powierzchni są ułożone kamienie, tutaj też się znajduje jeden z dolmenów (stół kamienny), kamienie są w taki sposób ułożone, że stanowią jakby bramę. Tu kiedyś było czczone bóstwo Słońca – Saule (lit.), w tym miejscu została odnaleziona rzeźba kamienna Saule (wiek rzeźby około 5 tys. lat). Jest tu też źródełko z wodą, która, jak twierdzą przybywający tu ludzie, ma właściwości lecznicze. Jeden z kamieni przy którym się spełniają życzenia, inny kamień- to kamień płodności (usiadłszy na nim ludzie proszą o potomstwo). Według twierdzeń ludzi  przybywających z różnych zakątków Litwy, tu jest swoista energia i tu można „naładować baterie”, wyciszyć się, tu jest miejsce, gdzie jest odczuwalna więź z przodkami.

7,5 km od Łopaicziai na południe znajdują się Wembutai, 7,5 km na północny wschód Wismaldai, w obu tych miejscowościach też się znajdują miejsca kultu pogańskiego. Badacze miejsc kultu pogańskiego twierdzą, że wszystkie te miejscowości gdzie się znajdują miejsca czczenia kultu bogów pogańskich są między sobą powiązane i stanowią do końca niezbadany jednolity łańcuch.

37,5 km od Łopaicziai na tych samych liniach na północny wschód – jest Paunszwiste, na południowy-wschód – Krażiai, na południowy-zachód –Pakisis, na północny-zachód – Pakutuwenai. Na pewno jakiś system w ułożeniu tych miejsc powinien istnieć.

Łopaicziai jest też nazywane Atlantydą Bałtów,uważa się, że to miejsce ma łączność z kosmosem. Można wierzyć w cuda, można też nie, ale sama przyroda to już cud.

Badacze miejsc kultu pogańskiego mają takie postrzeżenie, że tam gdzie były kiedyś  miejsca czczenia bogów pogańskich w dniu dzisiejszym  stoją często kościoły katolickie. Katedra św.Stanisława w Wilnie stoi na miejscu dawnego ołtarza boga Perkunasa, kościół w Krażiai, jest to pierwsza świątynia katolicka na ziemiach żmudzkich, kościół w Plateliai też się znajduje na miejscu dawnego pogańskiego ołtarza, do dziś wzgórze na którym się znajduje kościół nazywa się  Szwentorkalnis ( Święte wzgórze). Do dziś są popularne twierdzenia, że tam gdzie jest dodatnie promieniowanie ziemi są stawiane świątynie, a kiedyś w tych miejscach się znajdowały ofiarne wzgórza, gdzie były składane ofiary pogańskim bogom.

[ngg src=”galleries” ids=”9″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]