Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

Szawle

Szawle

Szawle

 

Szawle są położone na pograniczu Auksztoty i Żmudzi, ale faktycznie należą do Żmudzi. Od Wilna są oddalone 214 km na północ na trasie prowadzącej do Rygi. Miasto położone nad jeziorem Talksza i Rekiwa.

Szawle są nazywane miastem słońca. Nawet, gdy słońce się chowa za chmurami, w Szawlach jest jasno od jego symboli. Na ścianach katedry się znajduje magiczny zegar słoneczny. Miasto ma trzy symbole: to złocisty strzelec, słońce i czas. Nazwa miasta pochodzi od bitwy, która była stoczona w 1236 roku z Kawalerami Mieczowymi. Zginęło 48 kawalerów wraz z mistrzem Volkinem. Przegrana bitwa przyczyniła się do znacznego osłabienia zakonu Kawalerów Mieczowych i połączenia go z Zakonem Krzyżackim w 1237 roku. Litwini rozgromili w tej bitwie Kawalerów Mieczowych, a bitwa się nazywała „Pod słońcem”, tak nam mówi kronika Liwońska, gdzie po raz pierwszy były wspomniane Szawle.

W 1568 roku nadane były prawa miejskie. Antoni Tyzenhauz w 1786 roku założył tu manufakturę tkacką. W 1786 roku powstał pierwszy browar. Po trzecim rozbiorze Polski caryca Katarzyna II prezentuje Szawle dla swego faworyta grafa Zubowa.

Szawle są miastem muzeów. W pięknym domu secesyjnym, gdzie kiedyś mieszkał Chaim Frenkel właściciel fabryki skór, mieści się muzeum, gdzie można obejrzeć wystawę o żydach, którzy niegdyś mieszkali w Szawlach. Można też odwiedzić muzeum rowerów. Miłośnicy kotów mogą się satysfakcjonować wystawą kotów. Jest też w tym mieście muzeum zegarków i muzeum fotografii, muzeum straży pożarnej, muzeum kolei, muzeum wodociągów. W 1929 roku powstało muzeum historyczno-etnograficzne „Auszra”.

Najbardziej odwiedzanym miejscem jest muzeum czekolady. W 1913 roku wtedy 36 letni Antanas Gricewiczius w niedużym drewnianym domu postawił kocioł do gotowania karmelu. Zaczęto produkować cukierki karmelowe a później i czekoladowe. Później powstały kolejne budynki. Produkowano coraz więcej cukierków. O fabryce „Ruta” było coraz głośniej. W okresie międzywojennym produkowano około 300 gatunków cukierków. Dzisiaj w fabryce pracuje 220 robotników a wyroby cukiernicze są znane na całym świecie. Zajmowały pierwsze miejsca na wystawach w Anglii i we Włoszech. Fabryka „Ruta” to najstarsza fabryka cukierków na Litwie. Są tu czczone tradycje litewskie. Wyhodowane na Litwie truskawki, porzeczki, słonecznik są używane w produkcji cukierków.

W Szawlach się odbywają różne festiwale: „Wesoły akordeon”, „Sziauliai jazz”, „Saulies ziedas”, „Gubernia cup”, „Saulies waikai”.

O każdej porze roku w Szawlach można znaleźć zajęcie według swego upodobania. Tak jak nazwa miasta jest związana ze słońcem tak i ludzie tutaj są „słoneczni” i uśmiechnięci i gościnni, jak każdy Żmudzin.

Czekamy na Was w słonecznym mieście