Szlak objawień Matki Boskiej

Litwa często jest nazywana „Ziemią Maryi”. W każdej większej lub mniejszej miejscowości znajduje się miejsce, gdzie jest czczona Matka Boża. Na Litwie mamy ponad trzydzieści miejsc gdzie się ukazywała Matka Boża, a trzeba przyznać, że Litwa nie jest dużym państwem. Co prawda jedynym uznanym przez kościół, podobnie jak Gietrzwałd w Polsce, na Litwie to jest Szydłów (Šiluva lit.) gdzie w 1608 roku miały miejsce objawienia. Być dzieckiem „Ziemi Maryi” to nie tylko zaszczyt ale i duża odpowiedzialność, żyć godnie, uczciwie. Miłość do Matki Bożej została odziedziczona od dziadów i pradziadów i jako największe bogactwo musimy ją nieść i przekazywać swoim potomkom.


We współczesnym świecie człowiekowi coraz częściej trzeba odnajdywać sens życia i otrzymywać dokładne wskazówki jak uzyskać duchowe wsparcie i nadzieję na lepsze jutro. Jeżeli człowiek jest wierzący i praktykujący, odwiedzanie miejsc sakralnych, miejsc związanych z objawieniami Matki Bożej dodaje człowiekowi pewności dokonanego wyboru życiowego, wzmacnia duchowo i udoskonala w wierze. Często też uczy pokory, którą miała Matka Boża, uczy miłości do otaczających ludzi. Jak mówią autorzy książki „Miejsca objawień Matki Bożej na Litwie” Audrone i Petras Ilgewicziai, że niebo otwiera się wszystkim, którzy chcą je przyjąć. Niebo jest zawsze otwarte, ale nie wie o tym wiele ludzi, bo mają zamknięte serce. Ludziom zamkniętym wygląda, że cały świat jest zamknięty, że prawdziwe jest to co można dotknąć, policzyć. Ta książka, jak mówią autorzy, jest po to, aby szerzej otworzyć oczy i zobaczyć to czego do dnia dzisiejszego nie wiedzieliśmy, a może i nie chcieliśmy widzieć.


5

Szydłów, Ariogała i Góra Krzyży

1 dniowa

2

trasy

Gulbinenai, Kalwaria Żmudzka i Puszałotas

1 dniowe

Imbradas, Simonys i Janonis

1 dniowe

Możliwe, że podczas takiego pielgrzymowania ktoś odkryje dla siebie coś nowego, może nawet nauczy się modlić, dlatego, że modlić się trzeba uczyć tak jak chodzić i rozmawiać się uczy małe dziecko, a my wszyscy jesteśmy dziećmi Boga..


Na pewno każdy z nas słyszał o miejscach objawień Matki Bożej w Lourdes, Fatimie, Medjugorje, ale nie znamy czasami miejsc objawień na Litwie takich jak: Skudutiszkis, Janonis, Szimonis, Imbradas, Ariogała, Girkalnis. W rejonie molackim znajduje się Skudutiszkis i Janonis. Skudutiszkis jest to miejsce gdzie się otwiera nasza dusza. To miejsce miłości, błogosławieństwa rodzin, także miejsce odzyskania zdrowia. Chorzy w tym miejscu obmywają się wodą ze źródełka. W Janonis modlą się kobiety, które zabiły swoje nienarodzone dzieci. Także te kobiety, które nie mogą zajść w ciążę. Każde miejsce objawień ma swoją intencję. Oczywiście pielgrzymować do miejsc objawień Matki Bożej można i bez określonej intencji.

Pobierz prezentacje w PDF

Zainteresowany? Wyślij zapytanie!