Auksztota jest największym regionem etnograficznym Litwy. Nazwa pochodzi od wyrazu “aukštas” – wysoki, co akurat dobrze charakteryzuje tę pagórkowatą krainę. Auksztotę uznaje się za najpiękniejszy region Litwy. Mnóstwo jezior, rzek, lasów i pagórków czynią go miłym dla oka i serca. Nie każde wzgórze Auksztoty jest dziełem przyrody. W średniowieczu mieszkańcy tego regionu pracą rąk uzupełniali wysokość wzgórz, na których budowali grodziska.
Sympatyczni i gościnni mieszkańcy Auksztoty używają swoistej gwary, a jeszcze bardziej wyróżniają się strojem ludowym. Ludowym strojom kobiet Auksztoty właściwe jest zestawienie jasnych kolorów, spódnice pasiaste (wschodnia Auksztota) lub w kratkę (zachodnia Auksztota), a szczególnie bogato zdobione są kamizelki.
Tradycja ludowych zabaw zachowała się do dziś, a najlepsze są przy regionalnym piwie lub winie. Właśnie z piwa słynie Auksztota, a w Oniksztach jest znana wytwórnia win “Anykščių vynas”.
Znane i bogate rody litewskie w tym regionie posiadały swoje majątki. Świadectwem tego są dwory i pałace. Część zostało zniszczonych w czasie wojen, popadło w ruinę za władzy sowieckiej lub później. Jednak wiele udało się zachować.
Pałace i zamki w Siesikach, Rakiszkach, Townianach, Pokroju i oczywiście w Birżach czekają na turystów.
Do stołu na śniadanie w Auksztocie podają dania mączne z wszelkiego
rodzaju sosami – a to są bliny, czasem pierogi z różnym nadzieniem. Na
obiad są barszcz, kapuśniak, kiszona kapusta z mięsem i ziemniakami,
mleczna zupa z krupami. Najczęściej spożywa się wieprzowinę, ale dobra
jest również jagnięcina, wołowina, cielęcina, mięso dzika czy jelenia.
Szczególnie lubiane są różnego rodzaju wędliny.