Region Auksztota

Auksztota jest największym regionem etnograficznym Litwy. Nazwa pochodzi od wyrazu "aukštas" - wysoki, co akurat dobrze charakteryzuje tę pagórkowatą krainę. Auksztotę uznaje się za najpiękniejszy region Litwy. Mnóstwo jezior, rzek, lasów i pagórków czynią go miłym dla oka i serca. Nie każde wzgórze Auksztoty jest dziełem przyrody. W średniowieczu mieszkańcy tego regionu pracą rąk uzupełniali wysokość wzgórz, na których budowali grodziska.


Sympatyczni i gościnni mieszkańcy Auksztoty używają swoistej gwary, a jeszcze bardziej wyróżniają się strojem ludowym. Ludowym strojom kobiet Auksztoty właściwe jest zestawienie jasnych kolorów, spódnice pasiaste (wschodnia Auksztota) lub w kratkę (zachodnia Auksztota), a szczególnie bogato zdobione są kamizelki.Zamki i pałace Auksztoty

1 - 4 dniowe


Smaki Auksztoty

1 / 2 dniowe

5

2

trasy

"Chwiejnym szlakiem 1" - wina, wina, wina dajcie!

1 dniowe

"Chwiejnym szlakiem 1" - piwa, piwa, piwa dajcie!

1 dniowe

Do stołu na śniadanie w Auksztocie podają dania mączne z wszelkiego rodzaju sosami - a to są bliny, czasem pierogi z różnym nadzieniem. Na obiad są barszcz, kapuśniak, kiszona kapusta z mięsem i ziemniakami, mleczna zupa z krupami. Najczęściej spożywa się wieprzowinę, ale dobra jest również jagnięcina, wołowina, cielęcina, mięso dzika czy jelenia. Szczególnie lubiane są różnego rodzaju wędliny.

Na szczególne okazje szykuje się zupy z piwa, z raków, zacierkę, w rosole ogórkowym duszoną wołowinę. Doskonałe są również dania rybne - nadziewany orzechami karp, czy rolada rybna z kiszonym ogórkiem lub po prostu pyszna zupa rybna.W Auksztocie na obiad podają również potrawy z ziemniaków: placki, cepeliny, kiszkę, a szczególną uwagą cieszy się litewski ser biały - świeży lub suszony, na słodko, kwaśny bądź doprawiony kminkiem. Cechą lokalnej kuchni jest różnorodność, a co istotne - dania są sute i pożywne, auksztoci lubią dużo i smacznie zjeść.

Tradycja ludowych zabaw zachowała się do dziś, a najlepsze są przy regionalnym piwie lub winie. Właśnie z piwa słynie Auksztota, a w Oniksztach jest znana wytwórnia win "Anykščių vynas".


Znane i bogate rody litewskie w tym regionie posiadały swoje majątki. Świadectwem tego są dwory i pałace. Część zostało zniszczonych w czasie wojen, popadło w ruinę za władzy sowieckiej lub później. Jednak wiele udało się zachować.


Pałace i zamki w Siesikach, Rakiszkach, Townianach, Pokroju i oczywiście w Birżach czekają na turystów.

Pobierz prezentację w pdf

Zainteresowany? Wyślij zapytanie!