Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

Smaki Auksztoty

(1 dzień)

 

Minduny (Mindunai)

W niedużej wsi znajduje się ciekawe Muzeum Rybołówstwa Jeziornego. Ekspozycja przedstawia różnorodność sprzętu do połowu ryb w jeziorach i rzekach, od czasów archaicznych do dzisiaj na terenie Auksztoty. Ciekawym muzealnych egzemplarzem jest łódka dłubanka z XV w. znaleziona na dnie jeziora Perszokszny. Po zwiedzaniu muzeum czeka pyszna zupa rybna.

 

 

Muzeum Rybołóstwa Miduny

Kościół w Połuszach (Palušė)

Kościół św. Jozafata jest prawdziwą ozdobą Narodowego Parku Auksztoty. Drewniany, zbudowany w połowie XVIII w., niezwykle malowniczo prezentuje się na wzgórzu. Kościół posiada 3 nawy, dach kryty gontem oraz drewnianą masywną dzwonnicę.

 

Kościół Polusze ©Vytautas Kandrotas

Sękacze w Strygailiszkach (Strigailiškis) – tym właśnie słynie ta wieś. Tutaj najlepsza możliwość dowiedzieć się o sposobie przygotowania sękacza oraz wypróbować własnoręcznie sztuki wyrobu tego litewskiego przysmaku, a następnie smakować go przy kawie lub herbacie.

Sękacz

Młyn wodny w Ginciunach (Ginučių malūnas) jest z XIX stulecia. W dobrym stanie zachowało się wyposażenie młyna, dlatego jest wniesiony do rejestry zabytków. Samo położenie młyna jest niezwykle urocze.

Grodzisko w Ginciunach (Ginučių piliakalnis) znajduje się 2 km od wsi. Jest to dawny kompleks obronny złożony z dwóch wzgórz położony pomiędzy jeziorami Linkmiany i Ukoje. Z grodziska roztacza się piękny widok na okolicę.

Młyn wodny w Ginciunach © Darius Lamėnas
młyn krótki film