Druskienniki
Druskienniki – jest to najbardziej znane uzdrowisko na Litwie. Sama nazwa miejscowości pochodzi od litewskiego słowa „druska” (po polsku „sól”). Osada, w której z dawien dawna tryskały źródła z solami mineralnymi jest znana od dawna. Na terenie obecnego miasta podczas wykopalisk archeologicznych natrafiono na znaleziska z epoki mezolitu. Już na początku XIII w. podczas walk Litwinów z zakonem krzyżackim u zbiegu Niemna i Rotniczanki stał zamek obronny.
W 1789 r. Druskiennikami zainteresowali się posłowie na sejm grodzieński. Przez nich zachęcony odwiedził miejscowość król Polski i Litwy Stanisław August Poniatowski. Około 1890 r. dekretem królewskim lekarz nadworny rozpoczął badanie właściwości wód leczniczych.
W 1835 r. Druskienniki stały się uzdrowiskiem. Profesor Uniwersytetu Wileńskiego I. Fonberg opublikował dane badań składu chemicznego wody ze źródeł mineralnych.
W 1838 r. zbudowano lecznicę z 14 kąpielami borowinowymi. Pod koniec XIX w. Druskienniki były słynne nie tylko w imperium rosyjskim, ale też za jego granicami.
W okresie radzieckim infrastruktura uzdrowiska została przystosowana do masowego przyjęcia kuracjuszy. Było czynnych 10 sanatoriów.
Dziś uzdrowisko jest znane na całym świecie.
Można tu nie tylko zachwycać się czystym powietrzem, i niepowtarzalnym mikroklimatem, ale także aktywnie spędzić czas. Pójść do Aquaparku lub „Snow areny”.
Są tu też ciekawe muzea. Muzeum Cziurlionisa (litewski kompozytor i malarz, który tutaj mieszkał). W sezonie letnim odbywają się koncerty muzyki fortepianowej.
Niedaleko od Druskiennik znajduje się park Grutas. To właśnie do niego z całej Litwy zostały przywiezione zdemontowane w 1989 roku pomniki poradzieckie.
Muzeum lasu „Girios aidas” Muzeum powstało w 1971 roku. Tu państwo znajdziecie mnóstwo informacji o florze i faunie na Litwie. Można też popłynąć Niemnem w kierunku Liszkiawy. Tu się znajduje wzgórze zamkowe i można zwiedzić dawny klasztor dominikański.