Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

Połąga

Połąga

 

Litwa ma 99 km dostępu do Morza Bałtyckiego. 24 km od Kłajpedy (miasta portowego) znajduje się urokliwe miasto Połąga (lit. Palanga). Jest to najpopularniejsze miejsce odpoczynku letniego mieszkańców Litwy i nie tylko. Jest letnią stolicą Litwy i jednym z najstarszych miast na Litwie. Według badań archeologicznych ludzie tu zaczęli mieszkać 5 tysięcy lat temu. Sama nazwa Połągi jest związana z morzem. Dawniej domki rybackie stały blisko nad brzegiem morza i fale morskie je dosięgały, a wiatr zasypywał je piaskiem aż do samych okiennic (lit. palanges).

W 1756 roku Połąga uzyskała prawa wolnego handlu, a w 1791 r. w Warszawie podczas obrad Sejmu Czteroletniego, jako miastu królewskiemu przyznano prawo magdeburskie. W 1795 r. po rozbiorze Rzeczypospolitej, została włączona do imperium rosyjskiego. W 1921 r. weszła w skład Litwy.

Połąga plaża

Czyste sosnowe powietrze, bialutki piasek, niebiesko-zielona woda morska wabi niejednego turystę. Na pewno każdy, kto tutaj był, chociaż raz, będzie chciał wrócić w to piękne miejsce. Mnóstwo hoteli i sanatoriów jest położonych nad brzegiem morza, ścieżki rowerowe wśród sosnowych lasów przyciągają niejedną osobę, która ceni ciszę i czyste powietrze.

Połąga jest owiana legendami o morskiej dziewczynie Juratę i rybaku Kastitisie, którzy byli w sobie zakochani, o Egle królowej wężów, o westalce Birute. Po raz pierwszy Połąga w źródłach historycznych była przypomniana w 1161 roku, gdy król duński Waldemar I wysadził tu swoje wojsko. W 1824 roku została kupiona przez Michała Tyszkiewicza. Jego syn Feliks wybudował tutaj w 1893 roku piękny pałac, który się znajduje w parku zaprojektowanym przez francuskiego artystę E. Andre (dzisiaj tu się mieści muzeum bursztynu). Muzeum zostało otwarte w 1963 roku. Ma 15 sal i 4500 eksponatów.

Pałac tyszkiewiczów Połąga
Pałac tyszkiewiczów Połąga

Zapraszamy wypocząć nad Morzem Bałtyckim i zwiedzić to urokliwe miasto.

Co warto zwiedzić w Połądze?

Park BIRUTY

jest jednym z najpiękniejszych parków nie tylko na Litwie, ale i w Europie wschodniej. Park w stylu angielskim został założony przez grafa Feliksa Tyszkiewicza w 1897 roku. Wtedy to i był zaproszony architekt E. Andre z Paryża. Architekt zaprojektował strefę nowego kurortu, w skład, którego wchodził słynny dom wczasowy „Kurhauz”. Sadzeniem drzew i krzaków zajął się belgijski ogrodnik Beizan de Kulon, posadzono 500 odmian drzew. W samym środku parku był zbudowany pałac, jego projektantem był Franc Szwechten.

 

Muzeum bursztynu

Znajduje się w dawnym pałacu Tyszkiewiczów

Można zwiedzać

1 września- 30 maja wtorek-sobota 11-17 godz., niedziela 11-16 godz.

3 czerwca- 31 sierpnia wtorek-sobota10-20 godz., niedziela 10-19 godz.

Bilety wstępu 2,40 dorośli, 1,20 studenci i dzieci, emeryci

 

Wzgórze Biruty

Wzgórze znajduje się w parku. Już w X w. stał tutaj zamek i było miejsce kultu pogańskiego. Później była ustawiona świątynia pogańska i obserwatorium paleoastronomiczne. Jest ono związane z imieniem wajdelotki Birute- żony księcia Kiejstuta, a matki księcia Witolda, która według podań litewskich mieszkała i pilnowała świętego ognia. W 1898 r. na szczycie Wzgórza Biruty ustanowiono neogotycką kaplicę. Ze wzgórza rozciąga się przepiękny widok na Bałtyk i wydmy.

Molo i ul. Basanawicziusa

Nie można wyobrazić Połągi bez molo. Zostało zbudowane w 1884 r. przez Tyszkiewicza. Był także kupiony parowiec do przewozu towarów i ludzi.

Dzisiaj molo jest jednym z symboli Połągi. Tu wczasowicze przychodzą, aby posłuchać szumu fal i zobaczyć jak zachodzi słońce. Molo ma 470 m długości. Od molo prowadzi główna ulica Połągi- Basanawicziusa. Można tu spotkać stare wille „Słowik”, „Aldona”, „Grażyna”, pełno też restauracji i kawiarenek, gdzie można odpocząć po upalnym dniu.

Druskienniki

Druskienniki

Druskienniki   Druskienniki – jest to najbardziej znane uzdrowisko na Litwie. Sama nazwa miejscowości pochodzi od litewskiego słowa „druska” (po polsku „sól”). […]