Połąga
Litwa ma 99 km dostępu do Morza Bałtyckiego. 24 km od Kłajpedy (miasta portowego) znajduje się urokliwe miasto Połąga (lit. Palanga). Jest to najpopularniejsze miejsce odpoczynku letniego mieszkańców Litwy i nie tylko. Jest letnią stolicą Litwy i jednym z najstarszych miast na Litwie. Według badań archeologicznych ludzie tu zaczęli mieszkać 5 tysięcy lat temu. Sama nazwa Połągi jest związana z morzem. Dawniej domki rybackie stały blisko nad brzegiem morza i fale morskie je dosięgały, a wiatr zasypywał je piaskiem aż do samych okiennic (lit. palanges).
W 1756 roku Połąga uzyskała prawa wolnego handlu, a w 1791 r. w Warszawie podczas obrad Sejmu Czteroletniego, jako miastu królewskiemu przyznano prawo magdeburskie. W 1795 r. po rozbiorze Rzeczypospolitej, została włączona do imperium rosyjskiego. W 1921 r. weszła w skład Litwy.
Połąga plaża
Czyste sosnowe powietrze, bialutki piasek, niebiesko-zielona woda morska wabi niejednego turystę. Na pewno każdy, kto tutaj był, chociaż raz, będzie chciał wrócić w to piękne miejsce. Mnóstwo hoteli i sanatoriów jest położonych nad brzegiem morza, ścieżki rowerowe wśród sosnowych lasów przyciągają niejedną osobę, która ceni ciszę i czyste powietrze.
Połąga jest owiana legendami o morskiej dziewczynie Juratę i rybaku Kastitisie, którzy byli w sobie zakochani, o Egle królowej wężów, o westalce Birute. Po raz pierwszy Połąga w źródłach historycznych była przypomniana w 1161 roku, gdy król duński Waldemar I wysadził tu swoje wojsko. W 1824 roku została kupiona przez Michała Tyszkiewicza. Jego syn Feliks wybudował tutaj w 1893 roku piękny pałac, który się znajduje w parku zaprojektowanym przez francuskiego artystę E. Andre (dzisiaj tu się mieści muzeum bursztynu). Muzeum zostało otwarte w 1963 roku. Ma 15 sal i 4500 eksponatów.
Zapraszamy wypocząć nad Morzem Bałtyckim i zwiedzić to urokliwe miasto.
Co warto zwiedzić w Połądze?
Park BIRUTY
jest jednym z najpiękniejszych parków nie tylko na Litwie, ale i w Europie wschodniej. Park w stylu angielskim został założony przez grafa Feliksa Tyszkiewicza w 1897 roku. Wtedy to i był zaproszony architekt E. Andre z Paryża. Architekt zaprojektował strefę nowego kurortu, w skład, którego wchodził słynny dom wczasowy „Kurhauz”. Sadzeniem drzew i krzaków zajął się belgijski ogrodnik Beizan de Kulon, posadzono 500 odmian drzew. W samym środku parku był zbudowany pałac, jego projektantem był Franc Szwechten.
Muzeum bursztynu
Znajduje się w dawnym pałacu Tyszkiewiczów
Można zwiedzać
1 września- 30 maja wtorek-sobota 11-17 godz., niedziela 11-16 godz.
3 czerwca- 31 sierpnia wtorek-sobota10-20 godz., niedziela 10-19 godz.
Bilety wstępu 2,40 dorośli, 1,20 studenci i dzieci, emeryci
Wzgórze Biruty
Wzgórze znajduje się w parku. Już w X w. stał tutaj zamek i było miejsce kultu pogańskiego. Później była ustawiona świątynia pogańska i obserwatorium paleoastronomiczne. Jest ono związane z imieniem wajdelotki Birute- żony księcia Kiejstuta, a matki księcia Witolda, która według podań litewskich mieszkała i pilnowała świętego ognia. W 1898 r. na szczycie Wzgórza Biruty ustanowiono neogotycką kaplicę. Ze wzgórza rozciąga się przepiękny widok na Bałtyk i wydmy.
Molo i ul. Basanawicziusa
Nie można wyobrazić Połągi bez molo. Zostało zbudowane w 1884 r. przez Tyszkiewicza. Był także kupiony parowiec do przewozu towarów i ludzi.
Dzisiaj molo jest jednym z symboli Połągi. Tu wczasowicze przychodzą, aby posłuchać szumu fal i zobaczyć jak zachodzi słońce. Molo ma 470 m długości. Od molo prowadzi główna ulica Połągi- Basanawicziusa. Można tu spotkać stare wille „Słowik”, „Aldona”, „Grażyna”, pełno też restauracji i kawiarenek, gdzie można odpocząć po upalnym dniu.