Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

Troki informacje

Troki informacje

 

Troki– dawna stolica Litwy. Dzisiaj to jest nieduże miasteczko położone wśród malowniczych jezior. To właśnie tutaj w Trokach książęta litewscy mieli swoją siedzibę. Założyciel miasta Wilna książę Gedymin rezydował tu jeszcze w zamku drewnianym. Natomiast później książę Kiejstut w XIV wieku wybudował zamek na wyspie, w którym mieszkał z żoną Birutą i z dziećmi. Tu też na zamku trockim spędził swoje życie jego syn Wielki książę Witold.Właśnie stąd książę Witold “wyruszał na wroga z hufcami odważnych Litwinów” jak mówi w swoim wierszu najsłynniejszy poeta litewski J. Maironis.

Główną atrakcją miasta jest zamek gotycki położony na wyspie i otoczony jeziorem Galwie.W zamku się mieści Muzeum Historyczne. Będąc w Trokach każdy turysta jest ciekaw i chce się bliżej zapoznać z mniejszością narodową zwaną Karaimami. Jeszcze w XIV w. Książe Witold sprowadził Karaimów z Krymu do Trok. Tu się osiedlili i tu mieszkają do dnia dzisiejszego.Ulica Karaimska usytuowana jest w centrum Trok na trasie prowadzącej do zamku.Różnokolorowe drewniane domy karaimskie z trzema oknami skierowanymi ku jezdni przyciągają oko i wabią swoją tajemniczością.

Troki informacje - Zamek
Troki Zamek

Przy ulicy Karaimskiej znajduje się kenesa (świątynia z XVIII w.) Swoją powagą i zadumaniem o życiu wiecznym przyciąga turystów cmentarz karaimski, na który koniecznie trzeba wejść, bo zasadniczo się różni od cmentarza katolickiego. Oczywiście aby się zapoznać bliżej z tradycjami i kulturą Karaimów można odwiedzić muzeum karaimskie. Wszystkie restauracje w Trokach serwują dania karaimskie. Najbardziej znanym specjałem są kibiny (pierożki z baraniną). Dzisiaj aby dogodzić najbardziej wymagającym smakoszom, kibiny są robione z wołowiną, wieprzowiną,serem.W restauracjach można też spróbować innych specjałów karaimskich takich jak “kiubete” (placek z kurczakiem), szorpa (zupa).

Będąc w Trokach warto też odwiedzić kościół Nawiedzenia NMP, tu się znajduje cudowny obraz Matki Bożej, to jest pierwszy koronowany w 1718 roku przez papieża Klemensa XI w. obraz na Litwie.Matka Boska Trocka tytułowana jest patronką Litwy, co świadczy nie tylko o wielkim znaczeniu tego obrazu, ale także o głębokiej tradycji przedstawiania Litwy jako ziemi Maryi- kraju, który jest otoczony opieką Matki Bożej.

Troki informacje praktyczne:

ZAMEK W TROKACH – bilet normalny – 5,21 euro; emeryci – 3,48 euro, ulgowy (młodzież szkolna) 2,32 euro;

MUZEUM KARAIMSKIE – bilet normalny – 1,16 euro, bilet ulgowy  0,58 euro (studenci emeryci, dzieci)

 

TROKI INFORMACJE – ZAPRASZAMY!