Organizacja wycieczek, konferencji, festiwali, Przewodnik po Litwie

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Od 1 lipca liczba uczestników ceremonii rejestracji małżeństwa nie jest ograniczona. Ponadto, przy rejestrowaniu ślubu na otwartej przestrzeni, uczestnicy nie muszą nosić masek ochronnych. 

Natomiast w przypadku zawarcia małżeństwa w zamkniętych przestrzeniach publicznych noszenie masek ochronnych jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników ceremonii, z wyjątkiem dzieci poniżej 6 roku życia oraz osób niepełnosprawnych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nosić masek lub ich noszenie może uszkodzić zdrowie osoby. A przy zawieraniu małżeństwa w zamkniętych przestrzeniach prywatnych ochrona twarzy jest konieczna tylko dla pracowników urzędu stanu cywilnego. 

Walutą na Litwie jest EURO. Jakie pieniądze zabieramy do Wilna? Tam można zabrać ze sobą złotówki i wymienić na miejscu. Przelicznik zazwyczaj jest troszkę mniej korzystny niż w Polsce. W prywatnych sklepach przy granicy da się płacić złotkami. W niektórych miejscach w Wilnie można płacić  złotówkami ze względu na dużą polonie choć zazwyczaj przelicznik jest niekorzystny.

Na Litwie nie ma zbyt dużych problemów z dostępem do bankomatów więc euro można wybrać z bankomatu. Czy na Litwie można płacić kartą? Można, chociaż nie na bazarkach czy w bardzo małych sklepach. Na stacjach benzynowych czy w marketach można zapłacić kartą, jednak trzeba uważać na przelicznik złotówki do euro w naszym banku.

Podróżowanie ze zwierzętami: psami, kotami i fretkami

Przepisy UE ułatwiają podróżowanie do innego kraju UE z psem, kotem lub fretką. 

Zwierzę może podróżować z Tobą jeśli:

  • posiada wszczepiony mikroczip lub ma wyraźnie czytelny tatuaż wykonany przed 2011 r. 3 lipca
  • jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie
  • posiada ważny europejski paszport dla zwierząt domowych.

Na Litwie zakup alkoholu trzeba sobie zaplanować. Tak, tak, to nie żarty. Przypomina się PRL? Aż tak źle nie jest bo w tamtych odległych czasach alkohol w Polsce można było kupić od 13. Od stycznia 2018 r. alkohol sprzedawany jest w następujących godzinach:

  • poniedziałek - sobota - 10:00 do 20:00
  • niedziele - 10:00 do 15:00

Alkohol jest sprzedawany tylko od 20 roku życia. To też nie jest żart. Jeśli chcemy przyjechać na Litwę by świętować swoje 18 urodziny to musimy zabrać kogoś po 20 roku życia. Niestety w restauracji czy pubie możemy być więcej niż pewni że to niestety nie przejdzie i trzeba obejść się smakiem.

Przewodnik przeważnie zwiedza obiekty razem z grupą. W Biurze Podróży Lentana wynajmując przewodnika nie trzeba dodatkowo płacić - ani za wstępy czy też za jego wyżywienie. 

Zamawianie posiłków nie jest związane z dodatkowymi kosztami gdyż biuro ma wynegocjowane ceny z hotelami i restauratorami. Rezerwując sami hotel zapłacimy zazwyczaj sporo wyższą kwotę niż korzystając z przedstawiciela który otrzymuje ewentualne wynagrodzenie  w formie prowizji.

Starówka wileńska jest wciągnięta  na listę UNESCO i tylko przewodnik ma uprawnienia na oprowadzanie grupy czy też indywidualnych turystów. Można zapłacić niemałą karę, więc nie zalecamy próbowania tego samemu. Poza starówką nie ma problemu w Wilnie. W trokach na zamku również oprowadzać mogą jedynie licencjonowani przewodnicy. 

Co najmniej trzy godziny musimy poświęcić na zwiedzanie samej starówki. Jeśli doliczymy dobie czas na zakupy pamiątek, czy też wjazd na Górę Giedymina to musimy dodać przynajmniej godzinę.

Tak. Naszym zdaniem są to:

  • Hotel Panorama
  • Hotel Green
  • Hotel Corner
  • Hom polski

Do/z lotniska w Wilnie kursują 4 autobusy: 88, 1, 2 i co 20-30 minut. Autobus 3G kursuje co 10 minut. Autobus nocny 88N kursuje co 30 minut od 22:30 do 05:30.

Bilety można kupić:

  • Kartę wileńską można kupić w sklepie Narvesen, cena 1,5 EUR.
  • Po pobraniu aplikacji Trafi.
  • Po pobraniu aplikacji m.Ticket (WAŻNE! Aplikacja działa tylko z litewskim numerem telefonu)

WAŻNE! Bilety nie są sprzedawane w autobusie i Bilet jest ważny tylko wtedy, gdy jest odbity w autobusie;

* Ceny biletów dla dorosłych, studentów, emerytów i osób niepełnosprawnych w punktach sprzedaży biletów lub odwiedź stronę internetową JUDU komunikacji miejskiej w Wilnie

 

Pociągi

Z dworca kolejowego w Wilnie na lotnisko regularnie kursuje specjalny pociąg. W bezpośrednim sąsiedztwie terminalu pasażerskiego lotniska znajduje się stacja kolejowa, schody i winda dla pasażerów, oświetlenie oraz monitoring bezpieczeństwa pasażerów. Ścieżka z zadaszoną galerią, która jest oświetlona w ciemności, prowadzi od dworca kolejowego do terminalu lotniska.

 

Cena biletu - 0,70 Eur. Bilety można kupić w pociągu, przez Internet oraz w kasie wileńskiego dworca kolejowego.

Rozkład i bilety znajdziesz tutaj 

Zazwyczaj w każdą ostatnią niedziele miesiąca muzea są otwarte dla zwiedzających bezpłatnie.  Warto to wykorzystać bo oszczędności są spore. 

Karta Wilnianina to karta rabatowa na wiele atrakcji w Wilnie. Warto o niej przeczytać Tutaj